Théba Stúdió

1981-ben Andor Edit operaénekes elindított egy művészeti iskolát olyan fiatalok számára, akiket nem vettek fel valamely művészeti főiskolára, mégsem akarnak lemondani a művészi pályáról. Az első években színész stúdiót működtetett, de sorra indította be a foglalkozásokat a többi művészeti ágban, a grafika, a foto, a film, a táncművészet területén.

Egyre több neves művészt és főiskolai tanárt sikerült megnyernie annak az ügynek, hogy egy összművészeti iskolát hozzanak létre — annak ellenére, hogy magániskola akkoriban még nem létezett nálunk.


A THÉBA STÚDIÓBAN iskolarendszeren kívül folyt az oktatás 17 éven át. Érettségi után — illetve a délutáni stúdióban a középiskola mellett már 16 éves kortól — a fiatalok több szakkal is megismerkedhettek, kipróbálhatták tehetségüket, egyrészt komoly szakmai tudással, művészi gyakorlattal rendelkező tanárok mellett készülhettek fel a főiskolai felvételi vizsgára, másrészt professzionális képzést kaptak, így kibontakoztathatták művészi képességeiket.

A délutáni stúdióban Andor Edit 1981 óta – az országban elsőként — drámapedagógiai munkát folytatott.

A felvételire a Stúdióban felkészülő színinövendékek 90 %-át felvették a Színművészeti Főiskolára.

Ebben a kezdeti időszakban egy beszédtechnika tanár, egy beszédművészet tanár, és egy tánctanár segítette a munkát.

1991-ben alakult meg a THÉBA STÚDIÓ — ANDOR ALAPÍTVÁNY azzal a céllal, hogy minél több fiatal ismerkedhessen meg a művészetekkel, hogy a tehetséges fiataloknak művészeti szakképző iskolát hozzon létre, és hogy a pályakezdő művészeket támogassa. azóta is szervezeti és gazdasági alapot biztosít a munkához.

1992-ben a Stúdió mellett megindult az érettségi utáni nappali tagozatos képzés THÉBA SZÍNIAKADÉMIA, majd 1994-ben bővítve a Képzőművészeti, a Fotóművészeti és a Filmművészeti ágazattal THÉBA MŰVÉSZETI AKADÉMIA néven.

Jelenleg az Akadémia a középfokú szakképzés utáni továbbképzést biztosítja. Csak 1998-ban, a központi tantervek megjelenésével nyílt arra lehetőség, hogy most már hivatalosan is megalakulhasson az iskola THÉBA MŰVÉSZETI SZAKKÖZÉPISKOLA néven, a középfokú szakmákban önálló vizsgáztatási joggal, állami dotációval. Azokban a szakmákban, ahol a központi tanterv még nem született meg (mint pl. operatőr, rendező, bábkészítő…), vagy maga a foglalkozás nem számít szakmának (mint pl. sminkes), még mindig csak iskolarendszeren kívüli tanfolyamokat lehet szervezni, de az iskola ezekben a szakmákban is biztosítja a komoly szakképzést, és — lehetőség szerint — az OKJ jegyzék szerinti szakvizsgát. A képzés a választott szak szerint 2 vagy 3 éves, nappali és esti tagozaton.

A THÉBA MŰVÉSZETI SZAKKÖZÉPISKOLA a következő szakokon várja az érettségizett fiatalokat:

Konzervatórium — magánének (klasszikus, operett, musical, vagy jazz), zongora, gitár, szintetizátor
Színház — színész, rendező, dramaturg
Képzőművészet – grafikus (számítógépes grafika is) festő, szobrász, bábkészítő, díszlet- és jelmeztervező, alkalmazott fotográfus (számítógépes munka is)
Táncművészet — balett, modern tánc, jazz, pantomim
Filmművészet — operatőr, rendező, forgatókönyvíró
Sminkes — (színházi és filmes smink, maszk, fodrászat)

A gyakorlati képzés mellett az elméleti képzés is nagyon erős.

A beiratkozott diákok “áthallgathatnak” más szakokra is — egy tandíjjal több szakot is elvégezhetnek.

Az iskolában végzett diákok 80 %-a az általa választott művészi szakmában dolgozik.

A THÉBASTÚDIÓ változatlanul folytatja képességfejlesztő és felvételi előkészítő munkáját. 1999-ben az Alapítvány megalakította a BASILIDES MŰHELYT és az “A” SZÍNHÁZAT, ami munkalehetőséget próbál teremteni a pályakezdő művészek számára: színházi, filmes produkciókat, kiállításokat, koncerteket, önálló esteket támogat.

Budapest, VII. Rákóczi út 54.
Telefon: +36 1 787 6674
Mobil: +36 30 999 4828
e-mail: iskola@theba.info
Web: http://thebasuli.hu

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük